Paul i Heather Mills McCartney przylecieli do Kanady, by wesprzeć obrońców fok i przekonać rząd do rezygnacji z połowów tych zwierząt.

McCartneyowie w obronie fok

Paul i Heather McCartney przylecieli do Kanady, by wesprzeć obrońców fok i przekonać rząd do rezygnacji z połowów tych zwierząt.

W ubiegłym roku zostało zabitych ok. 325 tys. młodych foczek (fot. arch.)

Połowy foki grenlandzkiej znane były już od 1700 roku w jednej z wschodnich prowincji Kanady, Nowej Fundlandii. Na początku wartość handlową stanowił tłuszcz tych zwierząt, obecnie cenione jest futro, sprzedawane do Norwegii, Chin i Rosji.

Rząd kanadyjski w roku 2003 ogłosił plan zmniejszenia 5-milionowej populacji fok o 975 tys. osobników w ciągu trzech lat.

Około 325 tys młodych foczek zostało zabitych w ubiegłym roku, co przyniosło miejscowym poławiaczom 15,5 mln dolarów zarobku, ich zdaniem niezbędnego do utrzymania rodziny. Według kanadyjskiego ministra rybołówstwa, polowania na foki odgrywają ogromną rolę w gospodarce kraju i zapewniają utrzymanie wielu ludziom.

Obrońcy praw zwierząt chcą spopularyzować okrutny obraz połowów, gdy młode odciągane są od swych matek i zabijane. Pojawienie się rozpoznawalnej na całym świecie pary McCartneyów ma przyciągnąć uwagę ludzi i przypomnieć o tym, że proceder połowów fok trwa.

(PAP)