Chiny importują mięso fok oraz olej z fok z Kanady

 

Chiński rząd zgodził się na importowanie z Kanady produktów spożywczych z fok, w umowie podpisanej w środę. Gail Shea, kanadyjska federalna minister rybołóstwa, który przebywa obecnie w Beijing w celu promocji produktów foczego pochodzenia, wyjaśniła, że nad podpisaną umową pracowano rok.

Rok temu przyjechałam do Chin aby rozpocząć ten proces. Chiński rynek ma orgomny potencjał dla kandyjskiego przemysłu foczego” powiedziała Shea na spotkaniu z dziennikarzami w środę.

Rok później z ogromną radością mogę pokazać zaangażowanie kanadyjskiego rządu, dzięki któremu tysiące kanadyjskich rodzin żyjących na wybrzeżu oraz w regionach północnych będzie mogło bezpośrednio korzystać z nowego rynku dzięki umowie z Chinami.”

Jak podają kanadyjskie media, Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem importującym kanadyjskie morskie produkty spożywcze.

Rocznie Kanada eksportuje do Chin morskie produkty spożywcze warte ponad 300 milionów dolarów.

Umowa wchodzi w życie w czwartek czyniąc tym samym Kanadę jedynym krajem eksportującym mięso fok oraz olej pochodzenia foczego do Chin.

Shea twierdzi, że chiński rynek „ma ogromny potencjał dla kanadyjskich myśliwych, osób zatrudnionych w przetwórstwie oraz eksporterów.”

Podczas telefonicznej konferencji minister Shea stwierdziła, że umowa z Chinami mogłaby zrekompensować straty poniesione przez Kanadę po wprowadzeniu zakazu importu produktów z fok przez Unię Europejską.

Źródło:


http://edmonton.ctv.ca/servlet/an/local/CTVNews/20110112/canada-to-ink-seal-deal-with-china-110112/20110112/?hub=EdmontonHome