Olimpiada 2010 promocją rzezi fok ??

Informacja o zamknięciu przez UE rynku unijnego dla produktów z fok pochodzących z komercyjnych polowań, z pewnością dotknęła rząd kanadyjski, a w połączeniu z kryzysem ekonomicznym wpłynęła na znaczny spadek popytu na skóry z fok. Ceny skór spadły do 12$ za sztukę, co zmusiło łowców do zakończenia tegorocznego polowania na ilości 65.000 (planowano 273.000) zabitych fok.

Zawziętość kanadyjskiego rządu jednak wciąż nie przestaje zdumiewać.
Michelle Jean, Gubernator Generalny i reprezentant Królowej Brytyjskiej w Kanadzie, w geście solidarności z łowcami fok, zjadła kawałek surowego serca foki przed kamerami http://www.thestar.com/videozone/640438.
Zaś parlamentarzyści przyjęli jednomyślnie wniosek nawołujący rząd do promowania polowań w czasie Olimpiady 2010 poprzez wyposażenie członków kanadyjskiej reprezentacji olimpijskiej w elementy odzieży wykonane z foczej skóry.

Kanadyjski Komitet Olimpijski nie chce upolityczniania igrzysk "jako, że sprawa kanadyjskich polowań na foki stała się sprawą polityczną", nie chce też protestów jakie miały miejsce w czasie olimpiad Atenach w 2004 (przeciw wybijaniu bezdomnych zwierząt) i Beijing w 2008 (przeciw amaniu praw czowieka) wyjaniał Mike Chambers, a Chris Rudge dodał, że tak czy inaczej jest za późno na jakiekolwiek zmiany ponieważ projekty strojów sportowców zostały już zaakceptowane przez komitet i przesłane do produkcji.

Pomysł parlamentarzystów skrytykował członek IOC (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) Dick Pound, nazywając go "głupim" i "absurdalnym" pomysłem i podsumowując "Kanadyjczycy powinni upomnieć swój parlament, by zajął się czymś bardziej pożytecznym". Również Premier Brytyjskiej Kolumbii, Gordon Campbell, jest zdania, że parlament zajmuje się tym czym nie powinien szczególnie w tak trudnych ekonomicznie czasach.

Parlamentarzyści jednak upierają się by wykorzystać każdą możliwość do promowania polowań i zapewne, jeszcze bardziej, pokazania, że nie przejmują się unijnym zakazem.
Gary Lunn, minister sportu, stwierdził, że rząd nie może zmusić komitetu olimpijskiego do włączenia skór foczych w stroje sportowców, ale polowania i produkty z fok mogą byc promowane na igrzyskach tak samo jak każdy inny kanadyjski produkt.