Protest przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie!

Około 15 marca w ponad 100 miastach Polski oraz w kilkuset na całym świecie, odbędą się protesty przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie. Polska jest jednym z największych importerów foczych skór - dlatego nasz głos w tej sprawie jest bardzo ważny.

            Rocznie zabijanych jest około 300.000 fok z czego większość nie ma jeszcze 3 miesięcy. Badania niezależnych ekspertów wykazały, że nawet ponad 40% fok mogło jeszcze żyć w momencie zdejmowania skóry. Polowania na foki to barbarzyństwo rodem z czasów jaskiniowców, które powinno zostać jak najszybciej zakończone.

            Polskie demonstracje koordynują jak co roku Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt i Stowarzyszenie Empatia. Listę miast, które przyłączyły się do naszej akcji można znaleźć na stronie http://www.ratujfoki.pl

            Od rządu kanadyjskiego domagamy się zaprzestania polowań a od polskiego wprowadzenia zakazu importu produktów wykonywanych z foczych futer. Pod petycjami przeciwko polowaniom zebraliśmy już kilkadziesiąt tysięcy podpisów. Badania opinii społecznej (Mareco) pokazują, że ponad 60% polskich obywateli jest zdecydowanie przeciwna polowaniom na foki.

            W Paramencie Europejskim prowadzone są prace nad wprowadzeniem zakazu używania produktów otrzymywanych z fok - pod deklaracją na ten temat podpisało się ponad 420 europosłów! Rada europy w 2006 roku również wypowiedziała się jednoznacznie negatywnie na temat polowań. Niektóre kraje takie jak Chorwacja czy Belgia, nie czekając na rozstrzygnięcia PE , już wprowadziły zakaz importu foczych futer, czego domagamy się od polskiego rządu! Podobnie USA i Meksyk już od lat nie sprowadzają foczych futer.

Warszawska demonstracja odbędzie się 15 marca pod ambasadą Kanady, ul.Piękna 2/8 o godzinie 15:00 - serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chcą nam pomóc zakończyć ten barbarzyński proceder.

            Naszą akcję popiera wiele znanych osób takich jak Agata Buzek, Kasia Kowalska, Paulina i Natalia Przybysz z Sistars czy Krystyna Podleska. Ich wypowiedzi na temat ratowania fok można znaleźć na stronie www.ratujfoki.pl. Kasia Nowicka - Novika mówi: "W czasach kiedy mamy tak dużo powodów, aby lękać się o życie ludzkie, los zwierząt często schodzi na dalszy plan. Tymczasem to one są najbardziej bezbronne. Foki to jedne z najwspanialszych zwierząt na ziemi. Wystarczy raz spojrzeć w focze oczy, żeby je pokochać. Dlatego zabijanie tych stworzeń po to tylko, żeby zarobić na ich martwej skórze wydaje mi się czynem bestialskim i niczym nieusprawiedliwionym. Całym sercem popieram więc akcję Vivy, która ma na celu uniemożliwienie dalszych polowań na foki! "

Dysponujemy zdjęciami i materiałami filmowymi wysokiej jakości, kontakt:

Cezary Wyszyński,

cezary@viva.org.pl

, 0502279920