Stop Rzezi Fok - Bytom

To już 3 akcja zorganizowana wspólnie przez Front Wyzwolenia Zwierząt i Viva Katowice w ramach kampanii "Stop rzezi Fok!". Pomimo niesprzyjającej pogody (deszcz, śnieg, silny wiatr, grad...) protestowaliśmy przeciwko krwawym polowaniom na focze dzieci w Kanadzie. Zebraliśmy ponad 750 podpisów pod petycjami Vivy i Empatii do rządów Polski i Kanady. Odwiedziły nas również dzieciaki z bytomskich szkół i przedszkoli, aby wziąć udział w konkursie plastycznym poświęconym fokom. Przyniosły własnoręcznie wykonane transparenty i przygotowały hasła do skandowania. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem przechodniów. Dziękujemy sponsorom naszej akcji: Fundacji Viva i Urzędowi Miasta Bytom za przygotowanie nagród rzeczowych dla dzieci; Orbisowi za długopisy; Galerii Kronika za użyczenie pomieszczeń na przeprowadzenie konkursu i wszystkim, którzy wspomogli nas w inny sposób.

Zaczęliśmy o godzinie 10:30. Wystawa zdjęć fok wzbudzała duże zainteresowanie przechodniów.
Jako pierwsza odwiedziła nas bytomska szkoła specjalna nr3. Dzieci rysowały w Galerii Kronika,która udostępniła nam pomieszczenia. O godzinie 11:00 przybyła grupa przedszkolaków z przedszkola miejskiego nr.18 Przedszkolaki przyniosły ze sobą prace. Dzielnie krzyczały Stop Rzezi Fok!!! Niedługo nadeszła również reprezentacja szkoły podstawowej nr.3 Dzieci przyniosły transparenty i gorące serca. Z okrzykami  na ustach  i  wymownymi transparentami cały ten orszak kilkakrotnie przemaszerował wkoło bytomskiego rynku. Mimo nieciekawej pogody,przy stolikach z petycjami ustawiali się ludzie,chcący wesprzeć akcję. Zebraliśmy 650 podpisów.
Pod koniec akcji odwiedziła nas delegacja zespołu szkół ogólnokształcących nr 6 z informacją o kolejne zebranej setce podpisów. Końcowy rezultat to 750 podpisów. Największe wrażenie jednak zrobiły na nas prace dzieci. Można w nich zobaczyć wszystko. Foczą krew i łzy płynące z ogromnych oczu. Wołanie o pomoc ,błaganie o litość. Żal,ogromny smutek i litery ociekające krwią... To wszystko jest w tych pracach. Tego nie rysowały ręce,tylko małe dziecięce serduszka.
Mamy nadzieje,że zrobią one wrażenie również na naszych politykach... Dzieci zostały przez nas obdarowane nagrodami. Kalendarze,kalendarzyki,naklejki,pocztówki i smycze Vivy, 10 przepięknie ilustrowanych książek o polskiej przyrodzie podarowanych przez wydział ekologii UM w Bytomiu
słodycze,zabawki,nikt nie odszedł z pustymi rękami. Jednak w Bytomiu to nie koniec  akcji;]
Jutro wydział ekologii do wszystkich szkół wyśle pismo z prośbą o zbieranie podpisów i rysowanie fok. W Bytomiu akcja potrwa do połowy kwietnia i mamy nadzieje,że po raz kolejny okaże się,że w jedności siła. Planujemy również podobną metodą osiągnąć coś w innych miastach.

Zdjęcia: http://picasaweb.google.pl/jovana.arte/StopRzeziFokAkcjaWBytomiu2009#