Wiosną tego roku znów zaczną się polowania na foki w Rosji.

Jeśli myśleliście, że Kanada to jedyne miejsce masowej rzezi fok, niestety jesteście w błędzie. Rosja postanowiła wznowić polowania na foki na wybrzeżu Morza Białego.

Nieco informacji o foce siodlastej

Foki te mogą żyć nawet 35 lat. Osiągają około 160-170 cm długości i prawie 200 kg wagi. Ciąża trwa u nich 10 miesięcy a młode rodzą się w lutym i marcu. Niemowlęta po dwóch dniach nabierają białego koloru futra i około 5-11 kg wagi. Po 12 dniach karmienia i podwojeniu swojej wagi, szczenięta porzucane są przez matkę i muszą radzić sobie same. Po następnych 6 dniach, foki lnieją i nabierają srebrnego futra w czarne plamki.

Polowania

Największa część polowania na focze szczenięta odbywa się w regionie Karelia, znajdującym się około 250 km od granicy z Finlandią. Polowań komercyjnych zaprzestano w 1965 roku, wyjątkiem były focze szczenięta. Poniżej liczba zabitych szczeniąt w polowaniach w latach 1989-2003:

1989 nie potwierdzono
1990 30 000 - szacunkowo
1991 liczba nie jest znana
1992 18 183
1993 19 925
1994 30 500
1995 30 500
1996 31 300
1997 31 380
1998 13 000
1999 30 000
2000 38 302
2001 39 106 - liczba zabitych szczeniąt w stosunku do polowań z 1991 roku podwoiła się
2002 34 187
2003 37 396 - rząd rosyjski ujawnił liczbę zabitych szczeniąt z lat 2002/03 dopiero po wielu prośbach

Szczenięta zabijane są w najmniej humanitarny sposób - poprzez pałowanie na śmierć. Foki, które nie zostaną zabite bezpośrednio przez pałowanie, zawożone są na specjalne "fermy" i stają się częścią przemysłu futrzarskiego. Szczenięta z białym futrem zabijane są uderzeniami w głowę albo w nos i wbiciem ostrza w mózg. Zapobiega się wykrwawianiom szczeniąt na lodzie z powodu przekonania, że uszkodzi to ich futro.

Gdy limit polowania zostanie osiągnięty, nie oznacza to wcale jego końca ź od tej chwili chwyta się młode szczenięta i transportuje je na wspomniane wyżej focze fermy. Miejsca te są dla fok źródłem o wiele większej ilości stresu i cierpień, niż zabicie ich na lodzie w trakcie polowania. Foki chwyta się w sieci z helikopterów po to, aby później, w metalowych kontenerach mieszczących 20 szczeniąt, przewieźć je na fermy.

Szczeniąt nie karmi się w trakcie ich więzienia na fermie i wiele z nich próbuje ssać się wzajemnie w poszukiwaniu mleka. Stres i zbytnie zagęszczenie zwierząt znacznie zwiększają podatność na choroby ź często dochodzi do krwawienia z pyska, niespotykanego w ogóle na wolności. Fermy strzeżone są przez 24 godziny na dobę. Szczenięta zabija się grupami po około 50 fok, kiedy uzna się, że ich futra są odpowiednie. W tym celu wstrzykuje im się truciznę ź Dithyllinum. Substancja ta doprowadza do unieruchomienia mięśni szkieletowych odpowiadających za oddychanie i foki umierają przez uduszenie, lecz tylko wtedy, gdy dawka leku jest odpowiednio wysoka. Niestety, często szczenięta po prostu tracą przytomność ź nie można więc stwierdzić, czy żyją w trakcie obdzierania ze skóry. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii potępia używanie tej substancji przy eutanazji.

Od rozpadu ZSRR nie monitorowano należycie polowań. W 1998 roku limit wynosił 35 tysięcy zwierząt. Tak samo jak w przypadku kanadyjskich polowań, przypadki nieodpowiedniego zabijania oraz transportu jeszcze żywych zwierząt nie należą do rzadkości. W 2000 roku prezydent Putin zawetował ustawę wprowadzającą zakaz polowania na foki, przegłosowaną wcześniej 273:1. W Rosji polowanie dla sportu jest bardzo powszechne, a taka decyzja byłaby niepopularna politycznie.

Od roku 2007 w polowanie zamieszane są dwa państwa ź zlecenia na zabijanie fok przyjmują norweskie firmy. W styczniu 2007 roku do polowań włączyły się norweskie firmy GC Rieber Skinn AS i Polardrift AS. Futra focze w dużej części są później eksportowane do Norwegii oraz do Korei i Japonii, gdzie są uznawane za towar luksusowy.

Polowanie odbywa się w biednych regionach, istnieje więc spora konkurencja. Obszary te mają ogromny potencjał turystyczny, jednakże turystyka uważana jest za nieopłacalną, ponieważ aby dać zyski, wymaga wcześniej finansowego wkładu w region. Jeszcze w latach 90tych Komisja Ekologiczna Archanielska oznajmiła, że jeśli rozpocznie się promocja eko-turystyki w tamtych regionach, zmniejszy ona limity polowań. Administracja Archangielska wzywał niedawno do bojkotowania polowań. Jeden z urzędników tłumaczy: "Wierzę, że Rosja powinna dołączyć do państw rozwiniętych, które powiedziały 'nie' brutalności i zakazały barbarzyńskiego przemysłu". Do prostestu przyłączyło się również spore grono artystów rosyjskich, którym udało się opóźnić na pewien czas polowania. Minister źrodowiska Oleg Trutniew wezwał rosyjski parlament do wprowadzenia zakazu polowań na foki.

Co możesz zrobić?

PRZYJDZ NA DEMONSTRACJE POD AMBASADA FEDERACJI ROSYJSKIEJ
10 kwietnia to międzynarodowy dzień protestu przeciwko zabijaniu fok w Rosji. Tego dnia o godzinie 15 zbieramy się pod ambasadą Rosji: ul. Belwederska 25C.

WYSLIJ LIST! PONIZEJ WZORY LISTOW
Wyraź swój przeciw wobec polowania! Wyślij list do ambasady Rosji, oraz do firmy zajmującej się polowaniem!

Wzór listu do ambasady rosyjskiej:
adres: korfwaw@mail.ru; korfwaw@yandex.ru
telefon: (0-22) 849-51-11Szanowny Panie Ambasadorze

Piszę, aby wyrazić swoje oburzenie mającymi się niedługo rozpocząć polowaniami na foki w Rosji. Domagam się natychmiastego zakończenia polowania na focze szczenięta, będącego aktem niehumanitarnym i nad wyraz okrutnym.

Zabijanie fok, wspierane zarówno przez Rosję, jak i Norwegię, jest powodem do wstydu obydwu państw i nie jest akceptowane przez opinię publiczną na świecie, który nie toleruje już barbarzyństwa. źwiat sprzeciwił się mocno rzezi w Kanadzie i coraz więcej państw Unii Europejskiej wprowadza lub zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu importu produktów z kanadyjskich fok a setki tysięcy ludzi postanowiły bojkotować Kanadę. Podobny los czeka Rosję, jeśli nie zrezygnuje ona z polowań.

Region, w którym prowadzone są polowania, ma ogromny potencjał turystyczny. Jeszcze w latach 90tych Komisja Ekologiczna Archangielska oznajmiła, że jeśli rozpocznie się promocja eko-turystyki w tamtych regionach, zmniejszy ona limity polowań. Mieszkańcy Archangielska mogą mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość a fokom nie musi dziać się krzywda.

Dlatego jeszcze raz proszę o wsparcie działań mających na celu zakończenie okrutnych i zbędnych polowań na fokę grenlandzką. Wierzę, że Rosja zadziała słusznie w tej sprawie i stanie się dla Kanady, oraz innych państw, pozytywnym przykładem zmian.


Z poważaniem,


...... .........--------------Wzór listu do firmy GC Rieber Skinn AC, przeprowadzającej tegoroczne polowanie.
Adres: skinn@gcrieber.no

Dear Sir/Madam
 

I am deeply concerned with actions taken up by your company in Russia. I strongly believe that the Russian seal hunt ought to be stopped immediately. It is a perfect example of barbarism. Everywhere in the civilized world people are putting up successful fights against the use of natural fur and societies understand that natural furs are connected only with inhumanity, violence and death, all of which are completely unnecessary.

That is why I strongly urge your company to withdraw from taking part in the bloody businness of the Russian seal hunt.


Faithfully,


......